Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / E-TİCARET / Türkiye’nin eTicaret infografiği 2013

Türkiye’nin eTicaret infografiği 2013

Türkiye’nin eTicaret infografiği

Markafoni tarafından hazırlanan veriler, Türkiye’nin e-ticaret tablosunu her yönüyle ele alarak inceliyor. Verilere göre, Türkiye e- ticaret sektöründe bir hayli ileri bir porföy izliyor ve giderek de izleme yolunda devam ediyor. E-ticaret hacmi bakımından öncü olan şehirler %31 ile İstanbul, %11 ile Ankara ve %8 ile İzmir şeklinde paylaşılıyor. En fazla satın alma ise elektronik ürünlerde gerçekleşiyor.

İnternet penetrasyon oranları incelendiğinde Türkiye ilk 20 ülke arasına girmeyi başarmış durumda. Hatta e-ticaret alanında en cazip 10 ülkeden biri.

Sosyal medya kullanım oranlarımız  oldukça yüksek rakamlarda seyrediyor. Facebook kullanım oranlarında dünyada 7. Twitter’da 11. Youtube’da ise 14. sırada yer alıyoruz.

2008’den bu yana online perakende satışlarımız iki katı oranında artmış görünüyor. 2016 tahminlerine göre ise bu rakam %16,8 oranında artış gösterecek. Türkiye’de neredeyse her iki markadan biri online mağazaya sahip.

Markafoni tarafından hazırlanan aşağıdaki infografik, Türkiye’nin eTicaret sektöründeki oranlarını detaylı bir şekilde gözler önüne seriyor.

perakende_haritasi_INFOGRAFIK

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Almanya’da, küçük online mağazaların büyümesi azalıyor

Almanya’da e-ticaret geçen yıl artmaya devam etmesine rağmen, büyüme giderek en çok çevrimiçi perakendecilere kaymaktadır. Almanya’daki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir