Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / E-TİCARET / ‘Türkiye’de e-ticaret 2018’de yüzde 30-35 büyüyecek’

‘Türkiye’de e-ticaret 2018’de yüzde 30-35 büyüyecek’

Türkiye, bu yıl sonuna kadar e-ticaret gelirini 10 milyar avroya yükseltmeyi amaçlıyor. Türk e-ticaret kuruluşu ETID, Türkiye’deki e-ticaret sektörünün bu yıl önemli ölçüde artabileceğini düşünüyor.

Türkiye’de E-ticaret, 2016 yılında 6,6 milyar avro değerinde, Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) fuarı istatistikleri iken, 2017 yılı için 8,6 milyar avro öngörülmüştü. Şimdi ise e-ticaret hacmini 50 milyar Türk lirası veya 10 milyar avroya yükseltmeyi hedefliyor. Bu yılın sonunda, ETID Yönetim Kurulu Başkanı Emre Ekmekci, Anadolu Ajansı’na konuştu .

E-ticaret, toplam ticaret sektörünün% 3,5’ini oluşturmaktadır

“Bu yıl sektörde yüzde 30 ila 35 artış bekliyoruz” dedi. Başkan, Türkiye’deki çevrimiçi alışverişin sürekli bir büyüme gösterdiğini ve e-ticaretin tüketici hayatının ayrılmaz bir parçası olacağını söyledi. “Birkaç perakende şirketi Türkiye’de dijital bir dönüşüm geçirdi ve perakende ticaretin dijitalleşmesi sektörü büyüttü ve ülkeye e-ticaret kültürüne katkıda bulundu.”

Şu anda, e-ticaret, Türkiye’deki toplam ticaret sektörünün yüzde 3,5’ini oluşturmaktadır. Ekmekçi’ye göre, Türkiye’de e-ticaret gerçekten yukarı doğru hareket etse de bu oran dünya ortalamasının altında.

E-ticaret sektöründe çalışan 200.000 kişi

Türk e-ticaret sektörü, dijital pazarlama, bilgi teknolojisi ve lojistik gibi çeşitli alanlarda yaklaşık 200.000 kişi istihdam etmektedir.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Mobil E-Ticaret Hızla Artıyor.

2019 Ocak ayında We Are Social’ın yaptığı araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye’de 82,4 milyonluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir