Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / İNTERNET / TTNET, tarayıcıma reklam almış!

TTNET, tarayıcıma reklam almış!

Evimde TTNET internet hizmeti kullanıyorum. Geçtiğimiz günlerde internette gezinirken, kullanmakta olduğum Chrome web tarayıcısının, adres çubuğuna yazdığım siteyi bulamayınca, beni içinde Yandex arama kutusu olan bir sayfaya yönlendirdiğini farkettim.

sayfabulunamadi1

Normalde Chrome web tarayıcısının yazdığım adreste bir sorun olduğunda her zamanki gibi standart bir “adres bulunamadı” mesajı vermesi gerekiyordu.

Ancak bu kez farklı bir durumla karşı karşıyaydım. Bilgisayarımda Yandex‘le ilgili bir uygulama olmamasına rağmen, Yandex arama sayfasına yönlendiriliyordum.

Kısa bir araştırma sonrası, adres çubuğunda yazdığım yanlış sayfanın adresi gözükmesine rağmen, aslında http://www.sayfabulunamadi.com adresine yönlendirildiğimi farkettim.

Bu düzeneği yapanlar, kullanıcıların sayfabulunamadi.com adresine yönlendirildiğini gizlemek için de önlem almıştı.

Bu sayfadaki Yandex arama kutusunda arama yapıldığında “2075385″ numaralı bir referansla arama yapılıyordu. TTNET‘in Yandex‘e gönderdiği ziyaretçilerin kaydı sanıyorum bu şekilde tutuluyor.

Alan adı sorgulaması yaptığımda ise, sayfabulunamadi.com adlı sitenin TTNET adına Mehmet Ilgaz tarafından 29.01.2014 tarihinde tescil edildiğini öğrendim.

sayfabulunamadi

Adres olarak ise TTNET’in şu adresi verilmişti: “TTNet A.S. Mehmet Ilgaz TTNET Plaza, Esentepe Mh.Salih Tozan Sk. No:16 Karamancılar işŸ Mrk. D Blok 34394 Şişli/İSTANBUL 34394 Istanbul TURKEY”

Özetle, TTNET abonelerinin web tarayıcısına Yandex reklamı almış ve aradığı adresi yanlış yazan kullanıcılarını Yandex‘e yönlendirerek gelir elde etmek gibi, eşi benzeri olmayan bir uygulamaya imza atmıştı.

Bir an kendimi bir internet kafede ya da bir otel odasında kısıtlı internet kullanıyormuş gibi hissettim. Sanki WiFi kullanıcı adı ve parolasını resepsiyondan almış, başkasına ait emanet bir internet bağlantısını kullanıyordum.

Bu durum bende büyük bir aldatılmışlık hissi oluşturdu. Sadece internet erişim hizmeti istediğim TTNET, bana sadece internet hizmeti vermek yerine, web tarayıcımın ‘sayfa bulunamadı’ sayfasına müdahale ve web tarayıcıma reklam alma cüretini kendisinde görmüştü.

Anladım ki; Phorm adlı reklam sisteminin Gezinti uygulamasının arada bir ‘Evet mi, hayır mı?’ şeklindeki bunaltan soruları yetmiyormuş gibi, bir de başıma sayfabulunamadi.com belası musallat olmuştu.

gezintisoruekrani

Yeri gelmişken hatırlatmakta yarar var; Gezinti‘ye bir kez hayır dedikten sonra tekrar tekrar bunaltırcasına kullanıcıların karşısına çıkması engellenmeli. Bir kez ‘hayır’ diyene tekrar sorulmamalı.

sayfabulunamadi.com krizi, bende ‘sırf bu nedenle internet hizmeti aldığım şirketi değiştirebilirim’ düşüncesi oluşturdu. Diğer internet servis sağlayıcılarında benzer bir uygulama olduğu bilgisine sahip değilim.

Ancak bana sadece internet hizmeti verecek, Gezinti ve sayfabulunamadi.com gibi müdahalelerle bunaltmayacak alternatif internet servis sağlayıcılar üzerinde o günden bu yana düşünüyorum.

Bu arada, sayfabulunamadi.com konusunu geçtiğimiz günlerde sosyal ağlarda paylaştıktan sonra TTNET Müşteri Hizmetleri benimle temas kurdu.

ttnetmusterihizmetleri

Bahaneleri, TTNET Akıllı Çubuk yükleyen kullanıcılara bu sayfanın geldiği, benim kullanıcı ayarlarımda bu durumun düzeltildiği şeklindeydi. Ancak aradan günler geçti, hiçbir düzelme olmadı.

Hala TTNET tarafından zoraki olarak Yandex reklamlı bir sayfaya yönlendirilmeye devam ediyorum.

sayfabulunamadi.com’dan kurtulmak için şimdilik bulduğum çözüm DNS değiştirmek. Ancak DNS değiştirerek Chrome’un hata sayfasını görebiliyorum. Buna mecbur bırakılmış olmak da açıkçası rahatsız edici.

Son bir not; sayfabulunamadi.com üzerinden kullanıcı gizliliği ve mahremiyeti açısından da bir sorun oluşup oluşmadığını şu an bilemiyorum.

Bu sayfada Yandex arama kutusundan arama yapanların kayıtları tutuluyor mu bilmek mümkün değil. Bunun gizlilik açısından da kafamda soru işaretleri oluşturduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Yazar: Melih Bayram Dede

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

3 Yorumlar

  1. Bu yönlendirme muhtemelen linksys modemimin arayüzüne de ulaşamama sebep olan musibet. Modem kurulumunu yapıyorum, internete bağlanıyorum ancak kurulum sonunda arayüz beni malum sayfaya yönlendiriyor.
    Efendim, beceriksiz insanlar başarıyı hinlikte arıyorlar!

  2. Zaten doğru düzgün paramla bile alamadığım hizmetini düzeltmek yerine, sanki bana bağış yapıyormuşta internetimi ücretsiz veriyormuşcasına birde benim üzerimden reklam geliri elde etmeleri ticari ahlakın neresine sığıyor? Bu soruyu ttnet yetkilileri cevaplayabilir mi?

  3. @yandex.com şeklinde mail adreslerini kullanan biriyim, bu şekilde insanları rahatsız eden reklam sistemini kullandıkları için bir antipati oluştu bende, halbuki severdim, tabi ki google’ı bırakıp komple yandexe yönelmedim ama maile baktığım zaman aramayıda yandex’de yapardım, kullanmaya çalışırdım yani, şu saatten sonra yandex’e karşı negatifim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir