Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / GENEL / TTNET ile Kötü Maceram Devam Ediyor. (Varan 2)

TTNET ile Kötü Maceram Devam Ediyor. (Varan 2)

TTNET Çorlu Şubesi ile yaşadığım 22 günlük kötü macerayı buradan sizlere duyurmuştum.

TTNET’ten 3’lü Paket aldığım halde. Hala TTNET ALO ve TİVİBU EV paketim 2 ay geçmesine rağmen gelmedi. Müşteri hizmetlerini defalarca aradım. Ancak her aradıgımda kaydınızı açıyorum deyip bir daha hiçbir işlem yapılmıyor.  Ne arayan var ne soran. Her aradığımda farklı bir isim ile bana hitap ediyorlar. O bilgiyi bile 10 defa güncellemeleri için aradım ancak hala güncellenmedi. Birde platin müşteriymişim. Bana böyle davranıyorlarsa normal müşterilere ne yapıyorlar hiç bilmiyorum.

En azından internetimiz var diye sevinirken Çarşamba günü saat: 12:30 da internet sebebsiz bir şekilde kesildi. DSL ışığı yanıyor ancak internet ışığı gitti. Bir çalışma yapılıyordur diye umursamadım. Ancak 2 gün geçmesine rağmen yine defalarca aramama rağmen çözülmeyince Türk Telekom Çorlu şubesine gittim. Daha önce benim işimi çözen taşarön departmanından Mehmet isimli arkadaşa gittim. Ve durumu izah ettim. İlk internet açıldıgında mesaj geldiğindede evde internet yoktu. Ayni şekilde DSL ışıgı yanıp internet ışığı yanmıyordu ve koca şubede sadece mehmet olayı çözmüştü. Doğrudan ona giderek durumu izah ettim. Yine bir çalışma yaparak problemi anında düzeltti. Ayrıca  kullanıcı adımın ve şifremin değişmiş oldugunu söyledi. Benim haberim yokken kullanıcı adım ve şifremde değişmiş. Bir şekilde mehmetin yardımı ile problemimizi çözdük. Ama telefon ve tivibu olayı ne oldu diye başka departmana giderek sorgulama yaptırdım.

TİVİBU EKİBİNİN KURNAZLIĞI

Geçtiğimiz günlerde (12 Aralık 2013 – 16:25,16:27,16:33 ) 3 kere 0282 555 25 08 numaralı telefondan çağrı geldi. Öyle bir çağrı ki telefonun sesi duyulmadan kapatıldı. Bende hemen geri döndüm ama telefonu açan olmadı. Sonra öğrendim ki Tivibu dan beni aramış ulaşamamışlar. Parasını ödediğim halde bana “ulaşılmadı” diye servis talebim iptal edilmiş. Tekrardan TTNET şubesine gidip başvuru yapmam gerekiyormuş.

Bu adamlar TTNET merkezi ve Şubedeki diğer personelleri kandırıyorlar. Çalışmamak için çağrı atıp kapatıyor sonradan ulaşılamadı diye CRM e düşüyorlar. Adamlar kolay yoldan çalışmadan para kazanma yolunu bulmuşlar. Bu adamları genel merkeze şikayet edeceğim.

2 ay oldu hala tivibu ve ttnet alo telefon hizmetin gelmedi. Ne arayan var ne soran. Müşteri hizmetlerinden açtığım kayıtların sayısı 30 u geçmiştir.

Gelişmeleri buradan yazmaya devam edeceğiz. Çorlu şubesindeki gerçekten çalışan personelleri tenzih ederim. Ama çalışmadan para kazanan ve şebeke olmuş kötü niyetli kişilerin deşifresi için çalışacağım.

Durumu TTNET ceo suna ve yönetim kuruluna mektup ve özel mesaj ile ileteceğim.

Güncelleme (20 Aralık 12:44 ): Türk Telekom Çorlu Müdürü Çetin Sarıkaya yazıyı yayınlamamın 10 dakika sonrasında bana telefon ile ulaşıp problemi çözeceğini belirtmiştir.  Hızlı dönüşü için çok teşekkür ederim.

Güncelleme 2 (20 Aralık 14:44) 0282 555 25 08 numaralı elefondan bir hanım arayarak Cumartesi Sabahı saat : 09:00 a randevu verdi.

Güncellleme 3 (20 Aralık 15:38 ) An itibari ile TTNET ALO hizmetimizde aktif edildi. Şube Müdürü Çetin Bey bizzat arayıp teyit etti.

P.S. : Yapmanız gereken bu kadar basit iken illa birinin araya girmesimi gerekiyor.  Neden 2 ay beklettiniz güzel kardeşlerim.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

Bir yorum

  1. Ulkenin haline bak, bu kadar kanibozuk nerede yesiti anlamiyorum. alcaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir