Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / DONANIM / Tesla Motors Tüm Patentlerini Kullanıma Açıyor.

Tesla Motors Tüm Patentlerini Kullanıma Açıyor.

Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, (rakipleri de dâhil) isteyen herkesin Tesla’nın elektrikli motor teknolojisini kullanabileceğini ilan etti.* Peki, Elon Musk’un yıllarca emek verdiği bu teknolojiyi herkesle paylaşmasının nedeni nedir?

DE-BG495_musk_G_20140601044154

Önce, bilmeyenler için Tesla nedir onu açıklayayım: Tesla, süper bir araba! Konforlu, hızlı, güzel ve en önemlisi de elektrikle çalışıyor. Yani elektrikli araba dendiğinde aklınıza gelen şeylere pek benzemiyor. Bakın Bahçeşehir Üniversitesi’nden Emin Köksal Tesla’yı nasıl anlatıyor: “Tesla, öyle saatte en fazla 50 km yapabilen, 1 saatlik bir seyahat sonunda da pili biten cılız bir elektrikli taşıt değil. Aklınıza gelebilecek birçok ünlü model ve markaya performans ve konfor açısından fark atan, tam şarj ile 500 km’nin üzerinde yol alabilen ve sadece 20 dakikada yarı şarja erişebilen bir otomobil.”*

Elon Musk, 12 Haziran’da Tesla Motors’un web sayfasında, elektrikli araç teknolojisinin gelişebilmesi için Telsa Motors’un sahip olduğu patentleri serbest bıraktığını yazdı. “Teknolojimizi iyi niyetle kullanacak hiç kimseye dava açmayacağız” dedi. Açıklamasında, patentlerin genellikle büyük şirketlerin pozisyonlarını sağlamlaştırmaktan ve ilerlemeyi zorlaştırmaktan başka bir işe yaramadığını ve Tesla’nın rakiplerinin, elektrikli araç üreticileri değil, petrolle çalışan milyonlarca aracı üreten firmalar olduğunu söyledi. Musk, elektrikli araç üreticileri için hızla gelişen ortak bir teknoloji platformu oluşturmak için Tesla Motors’un patent haklarından feragat ettiğini ifade etti.

Özetle, artık isteyen herkes Tesla Motors’un yenilikçi teknolojilerini kullanarak elektrikli araba üretebilir, bu teknolojileri geliştirebilir ve dünyaya güzel bir katkı yapabilir. %100 yerli otomobil üretmek isteyenler bu haberi nasıl karşılayacaklar bilemiyorum ama çevre, tüketiciler ve elektrikli araç üreticileri için güzel bir haber ile karşı karşıyayız. Üstelik patent haklarından feragat etmesi Tesla’nın da işine yarayacak. Açıklayayım.

İnsanları, karbon salınımı yüksek arabaları bırakıp, elektrikli araçlar kullanmaya ikna etmek o kadar kolay değil. Elektrikli arabaları şarj edecek yeterli sayıda istasyonu olmaması, elektrikli araçların yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel. Tesla Motors, patentlerini serbest bırakarak hem bu engelin ortadan kaldırılmasına hem de elektrikli araçların fiyatlarının azalmasına katkı yapacak.

A.B.D. veya Türkiye gibi büyük bir ülkede tüm yurdu şarj istasyonlarıyla örmek maliyetli bir iş. Dolayısıyla, üç beş kişi elektrikli araba kullanırken bu yatırımı yapmak mantıklı bir şey değil. Mantıklı olabilmesi için elektrikli araç üretiminin belirli bir ölçeğe ulaşması gerekiyor. Bir kısır döngü ile karşı karşıyayız. Az sayıda firma az sayıda elektrikli araç üretiyor. Şarj sorunu nedeniyle elektrikli araçlar rağbet görmüyor. Rağbet görmediği için de fazla elektrikli araç üretilmiyor ve elektrikli araç üreten firma sayısı artmıyor. Elektrikli araçların yaygınlaşabilmesi için bu kısır döngüyü kırmak gerekiyor. Bunu yapmak için, elektrikli araç piyasasındaki rekabeti arttırmak iyi bir fikir olabilir.

Geleneksel piyasalarda firmalar rekabeti çok sevmez. Ancak, elektrikli araç piyasası gibi yenilikçi teknolojileri kullanan firmaların olduğu piyasalarda biraz rekabet tüketiciler için olduğu kadar firmalar için de iyi bir şeydir. Elon Musk gibi, insanların elektrikli araba kullanmasını isteyen yenilikçi bir girişimciyseniz, biraz rekabet işinize gelecektir. Elektrikli araba üretenlerin sayısının artması, sizin daha fazla elektrikli araba satmanızı da sağlayabilir. Çünkü eğer piyasadaki elektrikli araba sayısı artarsa, şarj istasyonlarının sayısı artmaya başlayacak, şarj istasyonları arttıkça insanlar daha çok elektrikli araba talep edecek, üretim maliyetleri düşecek, böylece daha fazla elektrikli araba üretilecek ve bu da şarj istasyonlarının sayısını daha da arttıracaktır.

Ancak, eğer Tesla gibi gerçekten yeni ve üstün bir teknoloji ürettiyseniz, sizinle rekabet edebilecek firmaların ortaya çıkması zaman alacaktır. Dolayısıyla, kısır döngüyü kıracak rekabeti yaratabilmek ve bu süreci hızlandırabilmek için potansiyel rakipleri teşvik etmek gerekebilir. Bunun bir yolu, isteyen her firmanın elektrikli araç teknolojisine erişebilmesini sağlamaktır. Böylece rakipler, yüksek Ar-Ge maliyetlerine katlanmadan elektrikli araç üretmeye başlayabilir. İşte Elon Musk ve Tesla Motors, patent haklarından feragat ederek bunu yapıyor. Çok duyduğumuz win-win durumu var ya, işte o aslında böyle bir şey. Çevre, tüketiciler, rakip firmalar ve Tesla Motors… Hepsinin birden kazançlı çıkması mümkün.

Tabii, her işte olduğu gibi bunda da kaybedenler olacak. Elon Musk başarılı olursa, bu değişime ayak uyduramayan ve petrolle çalışan arabaları üretmeye devam eden üreticiler kaybedecek… İktisatçılar buna yaratıcı yıkım diyor.

Peki, Elon Musk çevreci bir melek mi, yoksa kârını maksimize etmeye çalışan akıllı bir girişimci mi? Buna siz karar verin. Ben sadece şuna dikkat çekmek istiyorum: Biz gündemle güreşirken, dünyada böyle şeyler oluyor. Kavga etmeyi bırakıp, inşaat gözlüklerimizi çıkarırsak, belki biz de ucundan kıyısından değişen dünyayı yakalarız.

Not: Elon Musk’ı ve Tesla Motors’u merak ettiyseniz, başlangıç için, Emin Köksal’ın Açık Ekonomi’deki “İşte Türkiye’nin Aradığı Adam” başlıklı yazısını okumanızı tavsiye ederim.

-Emrah Aydınonat, Bahçeşehir Üniversitesi’nde öğretim görevlisidir. TEPAV’da yazıları yayınlanmaktadır. En son “İktisat Nedir?” kitabını kaleme alan Aydınonat’ın ekonomi düşünce tarihi alanında ”The Invisible Hand in Economics” isminde yayınlanmış bir kitabı daha bulunmaktadır.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir