Çarşamba , Kasım 13 2019
Anasayfa / İNTERNET / Reklam geliri ile bu çarklar artık dönmez

Reklam geliri ile bu çarklar artık dönmez

Değerli arkadaşlar

stop-adblockHepimizin rahatsız olduğu bir konu hakkında görüşlerimi sizler ile paylaşmak istiyorum. Malumunuz gerek mobilde olsun gerekte kişisel bilgisayarlarda içerik oluşturan web siteleri gezmek (haber,blog gibi) çile olmaya başladı.

Mobilde bir nn içinde aniden çıkan ve zorla tıklatılmaya çalışılan, haber sitelerinde oradan buradan her an fırlayan reklam görselleri, 2 satırlık haber için 20 sayfa galeri gezdirilmek zorunda kalınması gibi gibi bir çok unsur bizler gibi son tüketicileri ileri düzeyde rahatsız etmekte.

Web sitesi ve blog sahipleri artan bant genişliği masrafları, büyüdükçe büyüyen personel masrafları derken onlarda kar elde etmek adına her alanda reklam gösterimlerini tetiklemeye çalışıyorlar.

Aslında bu durumdan ne site sahipleri nede onları ziyaret eden ziyaretçiler memnun. Burada her iki tarafında bilmesi gereken ve geleceğimizde çokta uzak olmayan bir durum söz konusu. Reklam gelirleri ile büyüyen bu sektör artık oyuncularını doyurulamaz hale geldi.

Bu durum reklam engelleme yazılımı üreten firmaların artmasına sebebiyet verecek gibi duruyor. Ama sizce bu doğru çözüm mü ?

Web sitesi işletmecileri size sağladığı içerikler için para kazanmalı. Ama bu durum etik ve iki tarafıda üzmeyecek şekilde olmalı.

Artık çözüm olarak içeriklerin üyelikler ile ücretlendirilmesi olayına girilmesi gerekmektedir. Örneğin; Haber okuyorsanız aylık uygun bir ücret ödeyerek bu hizmete abone olunabilmeli. Bu model aslında hem son tükütici olarak bizleri hemde site sahiplerinide kurtaracak düzeyde fayda sağlayacaktır. Youtube Red servisleri ile yurt dışında bu modele geçti. Youtube üzerinde video izlerken reklam görmez istemiyorsanız aylık uygun bir ücret ödüyorsunuz. Böylece reklamlardan arınmış bir içeriğe sahip oluyorsunuz.

Artık bir ülkelerin gelişmişliğini aylık spotify, digiturk,tivibu gibi ücretli servislerin kullanım sayısı ile ölçülüyor. Ülkeler geliştikçe aylık ücretler ile bu servislere üye olan kullanıcı sayılarının arttığını görebiliyoruz.

Daha temiz ve reklamsız ama herkesin emeğinin karşılığını elde ettiği bir dijital medya için her iki tarafında elini taşın altına koyma vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Fatih BALKAN

 

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir