Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / GENEL / Melek Yatırımcılarla Görüşmenin Püf Noktaları

Melek Yatırımcılarla Görüşmenin Püf Noktaları

Melek Yatırımcılarla Görüşmenin Püf NoktalarıMelek Yatırımcılarla Görüşmenin Püf Noktaları hakkında bilgi vermek istiyorum. İyi bir girişimci fikirlerini hayata geçirmek için belli bir yatırıma ihtiyacı olduğunu bilir. Yatırımlar ne denli erken alınırsa, fikirleri uygulamaya koyma süreci de o kadar hızlanır. Kısacası girişimcilerin ilk önce ve daima yatırıma ihtiyacı vardır. Tam da bu noktada melek yatırımcı olarak adlandırılan yatırımcılar devreye girer. Bir firmaya, fikre ya da girişime maddi destekte bulunan melek yatırımcılar yalnızca gerçekten gelecek gördükleri iş modelleri ile ilgilenir. Bu anlamda farklı yatırımcılarla görüşmek e-ticaret projenizin geleceği için önemlidir. Asla inancınızı kaybetmeden kendinizi anlatmayı sürdürmelisiniz. Peki melek yatırımcılarla görüşme yapmanın püf noktaları nelerdir?

Melek Yatırımcılarla Görüşmenin Püf Noktaları

– Melek yatırımcıların en önem verdiği şey, sizin işinize olan bağlılığınızdır. Çünkü siz kendinize ve fikrinize ne kadar inanırsanız, onlar da size o denli inanır. Vizyonunuzu melek yatırımcılara net bir biçimde sunabilmelisiniz. Yaptığınız işe yürekten inanmak, sunumunuzun berraklığını da artırır.

– Siz tek bir e-ticaret projesi için heyecanlısınız fakat her melek yatırımcı aynı beklentiler içinde olmayabilir. Bu ihtimali göz önünde bulundurarak yatırımcılarınız hakkında araştırma yapmalı ve sunumunuzu buna göre şekillendirmelisiniz. Her melek yatırımcının farklı faydaları olacaktır.

– Melek yatırımcılar karşısında maddiyatın değil iş tutkusunun peşinde olduğunu hissettirecek biçimde davranmalısınız.İşinizi sürdürmek için para değerlidir fakat bilgi akışı paradan çok daha önemlidir. Melek yatırımcılara onların deneyimlerine ihtiyaç duyduğunuzu ifade etmelisiniz. Zaten bu da inkar edilemez bir gerçektir.

– İlk görüşmede yansıttığınız her şey e-ticaret projenizin kaderini belirler. Enerjik ve dinamik olmaya çalışın. Hevesli olduğunuzu beden dilinizle de vurgulamalısınız. Melek yatırımcılara sıcakkanlı davranmanız onlarla ortak bir bağ kurmanızı sağlar.

– Asla olmadığınız biri gibi davranmayın. Dürüstlüğünüzden ödün vermek, uzun vadede zarar getirir. Dürüst olmak yaşamın her alanında kıymetlidir. Projeniz, maddi durumunuz, beklentileriniz ve iş planınız hakkında yalan söylemekten kaçının. Melek yatırımcılar projenizle ilgileniyor olabilir fakat yaptıkları araştırma ile yalanınızı ortaya çıkardıkları an kara listeye alınırsınız.

– Sunumunuzun gerçekten cezbedici olduğundan emin olmalısınız. Çoğu melek yatırımcı, fikirlerinizi dinlemek için size kısa bir süre ayıracaktır. Onların ilgisini çekmek ve heyecanınızla onları sarmalamak için vaktiniz az olduğunda etkileyici bir sunum iş görür.

Melek Yatırımcılarla Görüşmenin Püf Noktaları yazım hakkında görüşlerinizi yorum olarak iletmenizi rica ederim.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir