Salı , Eylül 17 2019
Anasayfa / İNTERNET / indir.com 2013 Raporu (infografik)

indir.com 2013 Raporu (infografik)

İki yıl önce ekosisteme dahil olarak program indirmenin adresi olmak isteyen indir.com, mobilde yaşanan büyümeyle mobili odağına alarak uygulama pazarına dahilolmuştu.

Mobil içerik sunmasına rağmen, mobil sayfa ve uygulamalar konusunda oldukça geciktiklerini belirten girişimin kurucu ortaklarından Hasan Yaşar, buna rağmen mevcut trafiğinin yüzde 8′ini mobilden ve reklam gelirlerinin %25′ini bu trafikten elde ettiklerini belirtiyor.

İnfografikte indir.com başlığı altında kendi sitelerine ait bilgilerle birlikte mobil cihazlarda işletim sistemi kullanım oranı ve kadınların akıllı cihazları kullanma oranlarına kadar dikkat çeken rakamlar mevcut.

Android’in pazarda hakimiyetini yüzde 53 pazar payıyla belirten raporda Android uygulama pazarında 700 bin uygulama ve iOS uygulama pazarında 600 bin uygulama olduğu belirtilmiş. Mobil işletim sistemi karşılaştırmasında yazılımcıların tercihlerine de yer veren infografikte ilk sırayı yüzde 37′yle Android alırken yüzde 25′le iOS almış.

Raporun dikkat çeken rakamlardan birisi erkeklerin mobil kullanımın yüzde 60′tan fazlasının gerçekleştiriyor olması. Mobil cihazlar kullanım amacına göre sıralandığında oyun oynamak, hava durumu öğrenme ve yer bulma amacıyla kullanıldığını görüyoruz. Oyunlara karşı bu ilgiyle birlikte mobil oyun pazarının 2014′te 11 milyar dolara çıkması öngörüler arasında yer alıyor.

İnfografiğin alt bölümünde kendi sitelerine ait verileri de paylaşan indir.com’un kaynakçalarıyla birlikte raporu aşağıda inceleyebilirsiniz.

infografik_indir.com_mobil2013raporu
indir.com 2013 Raporu (infografik)

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir