Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / E-TİCARET / İlgi Çekici Bir İnfografik Nasıl Hazırlanır?

İlgi Çekici Bir İnfografik Nasıl Hazırlanır?

İlgi Çekici Bir İnfografik Nasıl Hazırlanır?İlgi Çekici Bir İnfografik Nasıl Hazırlanır? bu yazımda bu konuya değineceğim. E-ticaret alanına adım attıysanız markanızın bilinirliğini artırmak için pek çok yöntem öğrenmeniz gerekir. Reklamlar, viraller, videolar, bloglar… Bunlara bir de son zamanlarda oldukça kullanışlı hale gelen infografikleri ekleyebilirsiniz. İnfografikler şirket faaliyetlerini yansıtmak ya da tanıtım çalışmalarınızı sunmak için oldukça kullanışlıdır. İlgi çekici bir infografik hazırlamak ise belli başlı etkenler gerektirir ve üstünde detaylıca çalışılmalıdır. İnfografik görsel çalışmalar türüne aittir ve renklilik içerir. Zaten onu bu denli çarpıcı kılan şey de bu özellikleridir. Düz bir yazıya kıyasla daha hızlı ve etkili biçimde ilgi toplayabilir. Fakat infografik de çok dolu ve metinlerle döşenmişse okuyucular için bunaltıcı hale gelebilir. Yani infografik hazırlamak da diğer pek çok şey gibi e-ticaret dünyasında dikkatli olunması gereken çalışmalardandır. Ama nasıl?

İlgi Çekici Bir İnfografik Nasıl Hazırlanır?

– İnfografikler genel olarak ikiye ayrılır. Biri daha çok marka yönünü ön plana çıkarır. Diğer ise bir hikaye anlatımı amacıyla kullanmak için hazırlanır. İlkinde genellikle reklam çalışmalarında kullanma amacı güdülür. Hizmeti ya da ürünü tanıtmak için ve yıllık bilgileri paylaşmak için kullanılabilir. İkinci infografik türünde ise daha editoryel bir amaç hakimdir. Belli bir hikaye anlatımı kurgulanır. Hikaye ile birlikte konu akışı devam eder ve veriler grafiklerle birleştirilir. Daha ziyade araştırma sonuçlarını okuyuculara sunma amacıyla hazırlanır.

– İnfografik hazırlama aşamasında verilerinizi en baştan belirlemelisiniz. Düzenli bir şekilde hepsini önünüze koyarak ilerlemelisiniz. Bu sayede önemliden önemsize doğru veri sıralaması yapabilirsiniz. En önemlisi de bu veriler ile okuyucularınızı bilgilendirmeli ve cezbetmelisiniz. Önemsiz ve sıkıcı verileri atlayabilirsiniz, çünkü bunlar sadece çalışmanın gereksiz yere uzamasına sebep olur.

E-ticaret dünyasında hikayeler her zaman ayrı bir değer taşır. Bir ürün tanıtımı mı yapıyorsunuz? Bir hizmeti mi ifade edeceksiniz? Öyleyse infografiklerinizi hikayeleştirmeyi öğrenmelisiniz. Bu şekilde yapılan paylaşımlar okuyucularınızın ilgisini ikiye katlayacaktır.

– Görsellik önemlidir diyoruz fakat görsellikten kasıt yalnızca fotoğraflar değildir. Aynı zamanda yazı fontlarına da özen göstermelisiniz. Çünkü infografikleriniz yayıncıların sayfalarında yer alacak. Yazılarınız çok küçük olursa, okuyucular okumakta sıkıntı yaşayabilir.

İlgi Çekici Bir İnfografik Nasıl Hazırlanır? yazımı beğendiyseniz lütfen yorum yapıp paylaşınız.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Mobil E-Ticaret Hızla Artıyor.

2019 Ocak ayında We Are Social’ın yaptığı araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye’de 82,4 milyonluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir