Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / GENEL / Freelance Hizmet Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Freelance Hizmet Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Freelance Hizmet Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Freelance Hizmet Almadan Önce Bilmeniz GerekenlerDestek almak, klasik ticaret anlayışında olduğu gibi e-ticaret‘te de oldukça önemlidir. Çünkü işler belli bir takım çalışması dahilinde olursa daha hızlı yürür. Fakat e-ticarette sermayenin daha dikkatlı harcanması gerekir ve bazı işleri büyük şirketlere yaptırmak maliyetlerin yükselmesine sebep olabilir. Bunun önüne geçmek ise; verimli, hızlı ve deneyimli freelancerlar ile çalışmakla mümkün olur. Freelancer çalışan bireylerle iş sürdürmek hem iletişim sürecini kolaylaştırır hem de maliyetleri düşürür. Bu açıdan pek çok avantaja sahip olan sistem, özellikle orta ölçekli e-ticaret şirketleri için faydalıdır. Ancak her işte olduğu gibi freelance hizmet almadan önce bilmeniz gerekenler de mevcut. Sizler için derledik…

Freelance Hizmet Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

– Lisanssız yazılımlar hem yasal olarak uygun değildir hem de uzun vadede sorunlar doğurabilir. Hele ki büyüme gayesinde olan bir şirketseniz kullandığınız programlara daha fazla özen göstermelisiniz. Dolayısıyla çalıştığınız freelancerların da lisanslı yazılımlar kullandığından emin olmalısınız. Anlaşmanız öncesinde bu bilgiyi açıklığa kavuşturmak ve konudan emin olmak, sonraki süreçte işlerinizi güvence altına alır.

– Gizlilik anlaşmasını tercih ediyor musunuz? Aslında e-ticaret dünyasında kesinlikle tercih etmelisiniz. Çünkü projelerinizi sürdürürken, gizlilik anlaşması yapmanız ve anlaşmaya uymanız büyük önem taşır. Zira freelancer çalışan kişileri de sorumluluk altına alan bu anlaşma türü, işlerinizin şirket dışına taşmaması için gereklidir. Şayet karşınızdaki kişi gizlilik anlaşmasından kaçınıyorsa bunu olumsuz bir belirti olarak kaydedebilirsiniz.

– Her şirketin bile çalışma saatleri aynı olmayabilir. Söz konusu e-ticaret ve freelance çalışma olunca da işler değişkenlik gösterecektir. Şirketler ve freelancerların çalışma saati uyum göstermeyebilir. Genel olarak şirketlerdeki çalışma sistemi gündüz saatleri üzerine kuruludur. Fakat freelance iş yapanlar bu saatlere uymak durumunda değildir ve onlar yurt içinde de hizmet vermiyor olabilir. Dolayısıyla farklı çalışmalarda esnek mesai saatleri oluşturmak işlerin verimliliğini artırır.

– Ücretlendirme konusu freelance çalışma sürecinde büyük etkilere sahiptir. Çünkü bazı çalışanlar saatlik, bazıları ise haftalık ücretlerle çalışmak ister. Dolayısıyla hem ücret miktarında hem de ödeme sürecinde şeffaf olmanız önem taşır. Gelecekte işlerin değişmesi ya da taleplerinizin artması sonucu ücret de değişkenlik gösterecektir. Bu yüzden en baştan planla ilerlemeniz akıllıca bir yöntem olur.

Freelance Hizmet Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler konulu yazımda yorum ve paylaşımlarınız ile desteğinizi görmek istiyorum.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir