Pazartesi , Mayıs 21 2018
Home / E-TİCARET / E-Ticarette Duygulara Hitap Etmenin Önemi

E-Ticarette Duygulara Hitap Etmenin Önemi

E-Ticarette Duygulara Hitap Etmenin Önemi konulu yazımız ile karşınızdayız.

E-Ticarette Duygulara Hitap Etmenin Önemi
E ticaret sitenizle ilgili her şeyi planladınız, hazırladınız ve tamamladınız. Peki bir eksiklik yok mu? Elbette ki insan psikolojisi… Kitlenizin satın alma konusundaki kararlarına duyguların ne denli etki ettiğini biliyor musunuz?

Aslında bunu anlamak oldukça kolay. Çünkü doğum günü, sevgililer günü ya da başka pek çok zamanda satın alma oranları ciddi bir yükselişe geçiyor. Dolayısıyla tıpkı geleneksel ticarette olduğu online dünyada da duygular önemli bir yer kazanıyor.

Bu anlamda müşterilerinin duygularına hitap eden firmalar kazanırken, bu duyguları geçiştiren firmalar uzun vadede sıkıntılardan kurtulamıyor.

Duygulara hitap etmenin pek çok yolu olsa da fotoğraflar ve ürünü tanıtma biçiminiz bu konuda ön plana çıkıyor. Sizin doğru mesajı sunmanız, kitlenizin hareketlerini etkiliyor. Peki e-ticarette duygulara hitap etmenin önemi nedir? Sizler için açıklıyoruz…

E-Ticarette Duygulara Hitap Etmenin Önemi

– Paylaştığınız tüm görseller kullanıcıların zihin dünyasında sandığınızdan daha fazla yer kaplıyor. Aslında zaman geçtikçe görsel ögeler daha da anlam kazanıyor. Çünkü insan beyni, görsel ögeleri hatırlamaya çok daha yatkın bir yapıya sahip. İşe bu yönden bakınca, e-ticaret sitenizdeki görsellere ekstra özen göstermeniz gerektiği yadsınamaz bir gerçek olarak karşınıza çıkıyor.

– Kullanıcılarınızın deneyimlerine hitap etmeniz onların duygularına da hitap etmeniz demektir. Bu sayede onlarla içten bir bağ kurabilirsiniz. Örneğin evlilik hazırlığında ya da bebek sahibi olma düşüncesinde bir çiftin fikirleri diğer insanlara göre daha farklıdır. Yeni bir yaşama başlama duygusunu ürünlerinizde yansıtırsanız bu kişilerin satın alma işlemi hızlanacaktır. Mutluluk veren çikolata kavramı hayatımıza başka türlü nasıl girebilirdi ki?

– İnsan psikolojisi karmaşık bir labirent gibidir. E-ticaret ise düz bir yolda kendinizden emin adımlarla ilerlemenizi gerektirir. Bu sebepten müşterilerinizi psikolojik açıdan ele almanız şart. Pek çok insan kızgın, üzgün ya da gergin olduğu için alışverişe başvurabiliyor. Siz ne kadar çok pozitif mesaj verirseniz onların rahatlaması da o denli kolaylaşır. E-ticaret sitenizde mutluluk ve huzur içeren detaylara yer vermeniz onların stresini uzaklaştıracaktır. Negatif mesajlar daima negatif hisler uyandırır. Bundan mümkün mertebe kaçınmalısınız.

E-Ticarette Duygulara Hitap Etmenin Önemi yazımızı beğendiyseniz yorum ve paylaşımlarınız ile destek olmanızı rica ederiz.

About Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

E-Ticaret İşinizi Google İle Büyütün Semineri Gerçekleştirdik.

E-ticaret İşinizi Google ile Büyütün 13 Nisan Cuma günü PlatinMarket müşterilerine özel gerçekleştirdiğimiz  Tüketici ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.