Çarşamba , Haziran 26 2019
Anasayfa / GENEL / E-Ticaret Modelinde Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Püf Noktaları

E-Ticaret Modelinde Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Püf Noktaları

E-Ticaret Modelinde Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Püf Noktaları yazım ile karşınızdayım.

E-Ticaret Modelinde Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Püf NoktalarıGünümüzde teknoloji her yere ve hemen hemen herkese kolaylıkla ulaşabiliyor. Dolayısıyla kullanıcıların alışkanlıkları da teknoloji çerçevesinde şekilleniyor. Her yaştan kullanıcı teknolojiden etkileniyor ve buna göre hareket ediyor. E-ticaret bu etkilenmenin sonucunda doğdu ve güç kazanarak ilerliyor. Kullanıcılar, güvenli bir deneyim yaşadığı e-ticaret sitelerini tercih ediyor. Daha da önemlisi hızı, konforu ve pratikliği tercih ediyorlar. Öğle molasında, yolculukta ya da kalabalık bir yerde e-ticaret dünyasına girerek alışveriş yapmaktan hoşlanıyorlar. Peki kullanıcı deneyimini iyileştirmenin püf noktaları nedir? Onlara daha iyi bir deneyim sunarak e-ticaret sektöründe kalıcı olabilirsiniz…

Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Püf Noktaları

E-ticaret sitenizi kişiselleştirmeye özen gösterin. Neden mi? Çünkü müşterileriniz her zaman aynı dakikada ve tek seferde satın almaya yönelmeyebilir. İnternetin geniş mecrasında araştırma yaparak ürünleri karşılaştırmayı ve analiz etmeyi tercih ederler. Ancak siz e-ticaret sitenizde kişiselleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunarsanız müşterilerinizi satın almaya ikna etmeye daha da yaklaşırsınız. Onların cinsiyetlerini, favori ürünlerini ve benzer detaylarını sonraki ziyaretlerinde kullanmak faydalı olacaktır. Müşterilerinizin işlem süreci ne kadar kısalırsa, alışveriş yapma isteği de o denli yoğunlaşır.

– Kullanıcılarınızı yönlendirmek için neler yapıyorsunuz? Son dakikada terk edilen alışveriş sepetleri sitenizde bolca mevcut mu? Bunun nedeni kullanıcıların herhangi bir nedenle son anda satın alma aşamasından vazgeçmesi… Site içi yönlendirmelerinizin etkili olması, kullanıcılarınızın rahatça ilerlemesini sağlar. Aksi takdirde sepeti terk etme durumu kaçınılmaz olacaktır. Pratik bir şekilde ilerleyen e-ticaret sitelerinde satışlar yükselirken, karmaşık ve zorluklarla dolu sitelerde durum tam tersidir. Sepetin terk edilmesinin önüne geçmek için kullanıcılarınızı bilinçli şekilde yönlendirmelisiniz. Satın alma aşamasında ödemelere kadar olan tüm süreçte kafa karışıklığının önüne geçmelisiniz.

– E-ticaret sitenizde sattığınız ürünlerin detaylı bilgilerini sunun. Bunu yapmak kullanıcı deneyimini iyileştirmenizi sağlar. Özellikle de hedef kitlenizin güvenini kazanmak için bilgilerin yeterli olması oldukça önemlidir. Ürünlerin görsellerini büyütebilmek, farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını inceleyebilmek, boy ve beden konusunda bilgilere ulaşabilmek müşteriler için değer taşır. Ürünlerinizle ilgili kaliteli bilgiler sunmak, etkin bir imaj kazanmanızı sağlar.

E-Ticaret Modelinde Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin Püf Noktaları yazımı beğendiyseniz yorum ve paylaşımlarınızı bekliyorum.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Amazon.com.tr resmen faaliyetlerine başladı

Amazon.com.tr, 15 farklı kategoride milyonlarca ürünü; uygun fiyat, güvenilir teslimat, kaliteli müşteri hizmeti, kolay ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir