Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / DONANIM / Döndünüz mü Apple’ın dediğine

Döndünüz mü Apple’ın dediğine

Döndünüz mü Apple’ın dediğine? bazı şeyleri mükemmel kılmak için özgürlüğü daraltmak lazım ki kontol edip kullanıcıya faydalı bişeyler sunabilesin. (gerçi özgürlük adı altında bi dolu saçmalıktan başka birşey değil android!). hele ki Touchwiz denilen saçmalık! google’ı bu konuda samsung rezilliğinden kurtaracağı içinden seviniyorum

Samsung’un ya da HTC’nin Android cihazlarda sundukları kendi arayüzleri Android Wear ya da Android Auto’da geçerli olmayacak. İşte Google’ın şok kararı ve gerekçesi.

Android platformunun en önemli özelliklerinden biri de, farklı üreticilerin farklı arayüzlerle kullanıcıları karşılayabilmesiydi. Onlarca cihaz arasındaki en büyük farklardan birini de Sense, Touchwiz gibi farklı arayüzler oluşturuyordu. Ancak bu durum, platformun temelini oluşturan Android’in ikinci planda kalmasına neden oluyordu.

Anlaşılan Google, geçtiğimiz hafta tanıttığı yeni platformlarında bu gidişatı değiştirmek istiyor. Zira Ars Technica‘ya yapılan açıklamada, Google’ın Android Auto, Android Wear ve Android TV platformlarında tek bir resmi arayüzü benimseyeceği ve üreticilerin kullanıcıya sunduğu arayüz hakkında tek söz hakkının Google’a ait olacağı belirtiliyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/wear71403736981.jpg

Farklılık tasarımda ve donanımda kalacak

Samsung, LG, Motorola gibi üreticiler, kendi servislerini ve marka faaliyetlerini yürütmekte serbest ancak iş kullanıcıya sunulan temel deneyime gelince, üreticiler arasında büyük farklılıklar beklememenizde fayda var.

Google Mühendislik Bölümü Yöneticisi David Burke, bunu yapma gerekçelerini uçtan uca her noktada tutarlı bir deneyim sunmak olarak açıklıyor: “Artık salondaki TV ile yatak odasındaki TV’yi sırf farklı üreticilerden aldınız diye değişik kontrollere alışmanız gerekmeyecek.”

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/android-auto-21403730550.jpg

Daha seri güncellemeler

Tıpkı Nexus cihazlarda olduğu gibi, güncelleme süreçleri de yeni platformlarda tıkır tıkır işleyecek. Örneğin Android 4.4.4 çıktığında Sony kullanıcıları ayrı, Samsung kullanıcıları ayrı bir zaman diliminde güncellemeyi almak durumunda kalmayacak (elbette bu ne yazık ki telefonlar için geçerli değil).

Üreticilerin elinde artık iki seçenek kalıyor; Google’ın sunduğu platforma ve kurallara kayıtsız şartsız teslim olmak ya da Amazon’un yaptığı gibi “forklanmış” sürümleri terk eyleyip, kendi teknolojilerini geliştirmek. Akıllı cihaz savaşında yeni cepheler açıldıkça, daha ilginç kararlar göreceğiz anlaşılan.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Tesla Motors Tüm Patentlerini Kullanıma Açıyor.

Tesla Motors’un CEO’su Elon Musk, (rakipleri de dâhil) isteyen herkesin Tesla’nın elektrikli motor teknolojisini kullanabileceğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir