Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / E-TİCARET / Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Blockchain Daha Yeşil Bir Geleceğe Yardım Etmediği Taktirde, ”Anlamsız” Olacaktır

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, yine blockchain üzerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ünlü iş adamı blockchain ve diğer ileri teknolojilerin hala kendilerini topluma ”daha yeşil ve daha kapsayıcı” bir yönde yardımcı olabileceklerini kanıtlamaları gerektiğini vurguladı. Jack Ma’nın bu sözleri, 17 Eylül tarihinde yapılan World Artificial Intelligence Conference etkinliğindeki konuşmasından alınıp, cnBeta yerel haber kaynağı tarafından aktarıldı.

Ma’nın konuşması temel olarak yapay zeka etrafındaki yanlış anlaşılmaları ve genel zorlukları kapsasa da, kendisi yeni ”veri çağında” teknolojik dönüm noktası olarak ortaya çıktığını ifade ettiği Nesnelerin İnterneti ve Blockchain teknolojisine de değindi:

”Veri çağı üreticilerin endüstriyi yeniden tasarlaması için çok büyük bir fırsat. Ancak Blockchain ve IoT, üretim endüstrisinin değişimini ve toplumun daha yeşil ve daha kapsayıcı bir noktaya evrilmesini destekleyemedikleri sürece, anlamsız teknolojiler olacaklardır.”

Şu sıralar emekliye ayrılacağı söylentileri yayılan Jack Ma, Forbes kaynağındaki verilere göre yaklaşık 36.9 milyar dolarlık net servete sahip. Aşırı derecede popüler mobil ödeme uygulaması Alipay, Alibaba’nın bir yan kuruluşu olan Ant Financial tarafından idare edilmekte ve yaklaşık 450 milyon kullanıcıya sahip.

Blockchain aslında e-ticaret devi için çok da yeni bir konu sayılmaz çünkü Ma bu yıl içerisinde bile bu teknolojinin sadece ”balondan ibaret olmadığını”, kendisinin blockchain’i yıllardır araştırmakta olduğunu ve bu teknolojinin neredeyse bütün seviyelerde veri gizliliği, güvenlik ve toplum ile ilgili sorunları çözme potansiyeline sahip olduğunu vurgulamıştı.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Mobil E-Ticaret Hızla Artıyor.

2019 Ocak ayında We Are Social’ın yaptığı araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye’de 82,4 milyonluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir