Pazartesi , Ocak 20 2020
Anasayfa / E-TİCARET / Almanya’da, küçük online mağazaların büyümesi azalıyor

Almanya’da, küçük online mağazaların büyümesi azalıyor

Almanya’da e-ticaret geçen yıl artmaya devam etmesine rağmen, büyüme giderek en çok çevrimiçi perakendecilere kaymaktadır. Almanya’daki daha küçük çevrimiçi mağazalar artık zorlukla büyüyor.

Bu yakın tarihli bir EHI çalışması ile gösterilmiştir. Geçtiğimiz yıl, Almanya’daki en çok satılan 1.000 çevrimiçi mağaza 42,8 milyar euroluk gelir elde etti. Bir önceki yıla göre yüzde 8,1’lik bir artış.

Internet World Business, Almanya’da endişe verici bir gelişme olduğunu yazıyor . Blog, “Büyüme giderek artan şekilde e-ticaretin zirvesine doğru kayıyor, satışlardaki artış küçük online perakendeciler için giderek zorlaşıyor” diyor.

Geçen ay belirttiğimiz gibi , Almanya’daki çevrimiçi mağazaların ilk 3’ü ilk 100’ün toplam satışlarının yüzde 43’ünü oluşturuyor. Binlerce en büyük online mağaza tarafından üretilen toplam gelire baktığımızda, ilk 10’a göre 17,2 milyar avro, 11 ile 100 arasında değişen mağazalarda 13,3 milyar dolar, mağazalarda ise 101 milyar 500 adet üretildi. Son olarak, en üstteki 1000’in ikinci yarısı tarafından 3,7 milyar avro üretildi.

Yukarıdaki grafiğe bir göz attığınızda, mağazaların şaşırtıcı gelişiminin 501 ila 1.000 arasında olduğunu açıkça görebilirsiniz. On yıl önce, çevrimiçi geliri 1,1 milyar avro idi, bu da 2015’te 4 milyara ulaştı. Ancak üç yıl sonra, sadece 3,7 milyar oldu. Bu arada, ilk on toplam 2008 yılında 4,7 milyar avro, 2015 yılında 14,3 milyar ve geçen yıl 17,2 milyar euro oldu.

Pazar etkinliği genel olarak artışta

Internet World Business, önceki yıllarda yaşanan düşüşün ardından, daha fazla sayıda perakendecinin pazar yerlerini tekrar ek bir satış kanalı olarak kullandığını fark etti. Nitekim, Almanya’daki en iyi 1.000 çevrimiçi mağazanın yüzde 43’ü Amazon’da aktifken, yüzde 35’i eBay’de aktif durumda.

“Pazardaki büyüme, en çok satan perakendeciler tarafından orantısız bir şekilde yürütülüyor ve pazar yeri faaliyetlerinin genel olarak artmasıyla birlikte, daha büyük çevrimiçi perakendecilerin pazar yerlerini işletmeleriyle birlikte giderek daha fazla erişimden yararlanmaları için giderek daha fazla kullanılmakta olduğunu görüyoruz”, EHI’den veri analisti Christoph Langenberg.

Hakkında Fatih BALKAN

2004 yılında kurulan PlatinMarket'in kurucu ortağı. Gerçek genç girişimci. 12 yıldır e-ticaret yazılımları üreten PlatinMarket'te Genel Müdürlük görevini yapmaktadır.

Öneri

Mobil E-Ticaret Hızla Artıyor.

2019 Ocak ayında We Are Social’ın yaptığı araştırmadan elde edilen verilere göre Türkiye’de 82,4 milyonluk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir